Pagini: [1] 2 3 4   În jos
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  
Ajutor Subiect: Blesteme ...  (Citit de 9042 ori)
Vizitator
« : 12 Ianuarie, 2006, 11:37:11 »

O intrebare am .... c inseamna " Te tra gram ma ton in momine dei nostri satanas luciferi excelis" Huh
Raportează acest text unui moderator   Memorat
Chimaera
Vizitator
« Răspunde #1 : 13 Ianuarie, 2006, 12:43:40 »

Tetragrammaton - este numele dumnezeului lui Israel

nush ce legatura are cu

"In nomine dei nostri satanas luciferi excelsi" (ar fi bine sa scrii corect dak tot nu stii despre ce e vb)
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Chimaera » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Dardanus
Vizitator
« Răspunde #2 : 13 Ianuarie, 2006, 11:59:55 »

Citat din mesajul lui: "krazy"
 O intrebare am .... c inseamna " Te tra gram ma ton in momine dei nostri satanas luciferi excelis" Huh

"In nomine dei nostri Satanas Luciferi excelsi!" inseamna "In numele dumnezeului nostru, marele Satan Lucifer!" iar Tetragrammaton ti s-a spus deja. Iti dai seama ca asocierea lui "Tetragrammaton" si "In nomine..." in aceeasi expresie e doar rodul imaginatiei unui/unei cretin/e.
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Dardanus » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Morgania
Vizitator
« Răspunde #3 : 15 Ianuarie, 2006, 05:21:48 »

"Tetragrammaton - este numele dumnezeului lui Israel"
Kabala te mananc .... nu tetragrammaton nu este numele dumnezeului lui israel ..
tetragramaton era un cover name dat de invatati lui iahve, care este numele ascuns a lui Dumnezeu ....
 daca ar  fi sa o luam logic tetragramaton inseamna 4 litere tetra gramma = patru litere care erau ihve (Yahve) dumnezeu.
 Deci tetragramaton e defapt un cover name si il foloseau in loc de persoana a treia nu i se adresau lui dumnezeu folosind cuv tetragramaton.
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Morgania » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Chimaera
Vizitator
« Răspunde #4 : 15 Ianuarie, 2006, 08:21:45 »

"nu tetragrammaton nu este numele dumnezeului lui israel .. "

dumnezeu = dumnezeul lui israel (pt k dak stai sa te raportezi la biblie - poporul lui israel era cel ales de dumnezeu - de asta am folosit exprimarea asta)

"tetragramaton este numele ascuns a lui Dumnezeu ...."

cuvintele mele doar un "ascuns" pus pe la sf k sa iti iasa o contradictie beton... bv
n`o sa ma cert cu tine pe tema asta - sursele `mele` asta spun ... asta cred

"The Tetragrammaton (Greek: τετραγράμματον word with four letters) is the usual reference to the Hebrew name for God, which is spelled (in the Hebrew alphabet): י (yod) ה (heh) ו (vav) ה (heh) or יהוה (YHWH); it is the distinctive personal name of the God of Israel.

Of all the names of God, the one which occurs most frequently is the Tetragrammaton, appearing 6,823 times, according to the Jewish Encyclopedia. The Biblia Hebraica and Biblia Hebraica Stuttgartensia texts of the Hebrew Scriptures each contain the Tetragrammaton 6,828 times.

In Judaism, the Tetragrammaton is the ineffable name of God, and is therefore not to be read aloud. In the reading aloud of the scripture or in prayer, it is replaced with Adonai (Lord). Other written forms such as י (yod) ו (vav) (yw or Yaw); or י (yod) ה (heh) (yh or Yah) are read in the same way."

"cover name"? ... ok ... whatever ...
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Chimaera » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Morgania
Vizitator
« Răspunde #5 : 15 Ianuarie, 2006, 08:41:56 »

traiasca google !!!!!!
tu nu ai auzit ca interentul este cea mai nesigura sursa de informare ...
1. in ebraica nu exista corespondent pt. W
2. Adonai este nume grecesc care nu stiu ce cauta in situl de unde ai luat tu chestia aia ...
3. Unchiul meu e rabin
4. ai face si tu bine macar o data in viata ta sa citesti o carte adevarata (aia de are coperti si foi si tot ce ii trebuie) si ca sa fiu mai la obiect citeste si tu Kabala, si pe urma contrazicema... asta macar asha ca scrie moderator in dreptul tau si macar sa pastrezi si tu iluzia ca ai primit acest titlu pe ce stii si nu din alte motive...
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Morgania » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Chimaera
Vizitator
« Răspunde #6 : 15 Ianuarie, 2006, 08:55:56 »

1. repet ""nu tetragrammaton nu este numele dumnezeului lui israel .. "

dumnezeu = dumnezeul lui israel (pt k dak stai sa te raportezi la biblie - poporul lui israel era cel ales de dumnezeu - de asta am folosit exprimarea asta)

"tetragramaton este numele ascuns a lui Dumnezeu ...."

cuvintele mele doar un "ascuns" pus pe la sf k sa iti iasa o contradictie beton... bv "

traiasca google!  :notworthy:

2. am zis eu k ar fi?

3.si unchiul meu a fost un alcolic notoriu care o trait pe vremea lui dumnezeu si mi`o trimit datele prin telepatie

4. si dupa tine cam care ar fi o carte "adevarata" - hartia igienik? fata mai lasa`ma - dute in lumea ta in care nu stii altceva decat sa fi papagalu altora si scuteste`ma de aerele tale de fandosita .. si k fapt divers - deschide mai larg ochii ... in dreptul meu scrie devorator ... greu a fi sa citesti?
Dardanus
Vizitator
« Răspunde #7 : 16 Ianuarie, 2006, 09:35:35 »

Tetragramaton desemneaza cele patru litere ebraice care compun numele lui Yahwe. Cele patru litere sunt Yod, He, Waw si He, corespund literelor Y H W H si se citesc Yahweh. Deci este clar ce inseamna Tetragrammaton?
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Dardanus » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Chimaera
Vizitator
« Răspunde #8 : 16 Ianuarie, 2006, 02:49:09 »

bine si Yahwe nu e Dumnezeu si Dumnezeu nu e Dumnezeul poporului lui Israel? si at care e faza cu "cover name"?
Morgania
Vizitator
« Răspunde #9 : 16 Ianuarie, 2006, 03:07:36 »

Yahve este numele ascuns aal lui dumnezeu... numele pe care numai initiati puteau sa il foloseasca ... si il folosesc numai atunci cand ii cer ajutor lui dumnezeu.
Din moment ce era un nume secret pe care foarte putini il stiau, si ca nu putea fi folosit decat in anumite situatii, atunci cand cineva vorbea despre el-yahve- (cum am mai zis folosirea la persoana a treia) pentru ca nu putea sa foloseasca cuv yahve au inventat un cover name Tetragramatonul (cuvantul din 4 litere).
Si oricum evrei considerau ca dumnezeu e dumnezeul lor ... dumnezeu nu a zis niciodata ca el e numai dumnezeul lor ...   Deci daca ar fi sa o luam logic dumnezeu nu e dumnezeul evreilor.
Chimaera
Vizitator
« Răspunde #10 : 16 Ianuarie, 2006, 07:02:15 »

Bun, si ce am scris eu in ultimul paragraf al definitiei dc nu e bine? e aproape ce ai zis u ...traiasca google

"In Judaism, the Tetragrammaton is the ineffable name of God, and is therefore not to be read aloud. In the reading aloud of the scripture or in prayer, it is replaced with Adonai (Lord). Other written forms such as י (yod) ו (vav) (yw or Yaw); or י (yod) ה (heh) (yh or Yah) are read in the same way."

Initial era doar dumnezeul poporului ales - adik dumnezeul lui Israel, dar apoi s`a extins k pondere de dumnezeu si peste alte populatii:) k apoi sa fie doar Dumnezeu.

Concluzia (mai pe scurt, prea multa vorbarie pt un cuvant) Tetragrammaton = Dumnezeu.
daem0n
Vizitator
« Răspunde #11 : 17 Ianuarie, 2006, 12:41:42 »

offtopic: fuck me... atata bataie de cap pt un cuvant ?
Citat
Concluzia Tetragrammaton = Dumnezeu.

Ce era asa de greu?

End of story...
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către daem0n » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Loser
Vizitator
« Răspunde #12 : 21 Martie, 2006, 05:15:26 »

Ce nu inteleg este faptul ca numele forumului este "Blesteme". Care ii faza sau legatura? In fine. Io am citit Biblia si nu stiu sa se spuna undeva ca Yahve este un nume "ascuns". Dar asa este, numele lui Dumnezeu este Yahve. Niciunde nu se pomeneste de asa ceva. Dar tocmai asta era faza ca cica numele lui Dumnezeu trebuia folosit in orice rugaciune nu numai cu ocazii speciale sau mai stiu io cat de rar. Corespondentul la Yahve in zilele noastre este IEHOVA. Si cica atunci, in antichitate chiar era considerat Israelul poporul lui Dumnezeu. Si daca este sa vedem ce scrie in Biblie ... este exact asa. A fost poporul sfant al lui Dumnezeu ... conform Bibliei. Dar in ziua de azi de ce nu mai este poporul lui Dumnezeu natiunea Israel? Pentru ca s-au razvratit foarte des. Erau rebeli si pe neasteptate incepeau sa se inchine la zei sau mai stiu io ce dumnezei creati de ei. In fine ... Dupa ce s-ar ridicat Isus la cer, poporul lui Dumnezeu nu mai era Israelul stiindu-se faptul ca  ... chiar cei din Israel l-au rastignit pe Isus si Dumnezeu nu mai putea accepta ca Israelul sa fie poporul sfant. Iar acum cica cei care vor sa ii slujeasca lui Dumnezeu pot fi din orice parte a lumii. Ciudat, din cate stiu io evreii inca il mai asteapta pe Isus:))). Cam asta e ... Tot ce am scris aici am spus dupa cum este in Biblie ... Acum, ce este adevarat, ramane de vazut dar cam asa e conform Bibliei crestine.
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Loser » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Bitchney
Vizitator
« Răspunde #13 : 21 Martie, 2006, 07:51:54 »

Tulai duamne in ce off-topic s-a ajuns de la o intrebare aruncata  :roll:
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Bitchney » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Loser
Vizitator
« Răspunde #14 : 27 Martie, 2006, 07:05:00 »

Bitchney, nu trebuie si ceva context pentru a se intelege anumite lucruri? Daca omul intreaba ceva inseamna fie ca nu stie un detaliu, fie ca stie si nu are de lucru, sau fie ca habar n-are de unde vine lucrul de care nu e lamurit in totalitate!!!

Asa ca io zic ca ii legatura cu ce se vorbeste ceea ce am zis mai sus in mesajul anterior.
« Ultima modificare: 01 Ianuarie, 1970, 03:00:00 de către Loser » Raportează acest text unui moderator   Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   În sus
  Trimite acest subiect  |  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Copyright Biserica Satanista (c) 2002- 2017 - Toate drepturile rezervate! Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Site optimizat Firefox 3+ , IE7+ , Chrome